Doradca ds nieruchomości – cechy dobrego agenta
24.06.2022

Doradca ds nieruchomości – cechy dobrego agenta

Specjalista specjaliście nierówny

Ta zasada dotyczy praktycznie każdej branży. Doradca do spraw nieruchomości to zawód nielicencjonowany i w praktyce każdy może założyć firmę zajmującą się takimi usługami. Jakie cechy odróżniają DOBREGO FACHOWCA od człowieka mającego jedynie słowo „doradca” napisane na wizytówce?

Dobry doradca do spraw nieruchomości posiada rzetelną wiedzę z dziedziny rynku nieruchomości i wszystkich powiązanych z nim gałęzi wiedzy – to po części prawnik i ekonomista, specjalista od rzeczoznawstwa majątkowego i zarządzania inwestycjami. Odpowiednie przygotowanie merytoryczne jest tutaj kluczowe, ale dobrego doradcę poznaje się także po pewnych cechach charakteru. Rynek nieruchomości jest zmienny – od osoby wykonującej ten zawód wymaga się zatem ciągłego poszerzania swojej wiedzy oraz nieustającego rozwoju. Od 1 stycznia 2014 roku, w efekcie tzw. deregulacji, osoby chcące wykonywać zawód pośrednika ds. obrotu nieruchomościami, nie muszą w tym celu kończyć specjalnych studiów podyplomowych oraz zdawać państwowego egzaminu.

W tym zawodzie trzeba być na bieżąco i mieć dużo kontaktów. Niezwykle ważna jest też asertywność oraz duża charyzma. Najważniejsze są jednak walory etyczne, które gwarantują, że doradca działać będzie zawsze zgodnie z interesem klienta: uczciwość, solidność i nieprzekupność.